top of page

JAK ZADBAĆ O BIŻUTERIĘ

Prawidłowe obchodzenie się z naszą biżuterią sprawi ,że jej żywotność wydłuża się i daje nam gwarancję cieszenia się nią jeszcze dłużej. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo ważne informacje dotyczące pielęgnacji naszej biżuterii, niezależnie czy są to bransoletki czy pierścionki.

1. ZAKŁADANIE BIŻUTERII

Zakładaj biżuterię dopiero po skończeniu toalety: po zrobieniu kompletnego makijażu, po wymodelowaniu włosów i spryskaniu się perfumami. Nie perfumuj się w miejscach, gdzie będziesz za chwilę nosić biżuterię ani nie rozpylaj perfum bezpośrednio na biżuterię. Na pewno znajdziesz miejsca na ciele, gdzie tego dnia nie nosisz biżuterii. Kremy, podkłady, perfumy, pianki i lakiery do włosów to Twoi codzienni przyjaciele, niestety - najwięksi wrogowie Twoich biżuteryjnych dodatków. Uwielbiają od czasu do czasu reagować ze srebrem i kamieniami naturalnymi i powodować ich odbarwianie.

IMG_20180805_172746_634.jpg

2. PRACE DOMOWE

Zdejmuj biżuterię każdorazowo podczas jakichkolwiek domowych prac i porządków. Detergenty, kurz czy woda mogą reagować z metalami i kamieniami powodując utratę ich blasku, czernienie lub blaknięcie. Pamiętaj, iż prace domowe narażają biżuterię także na uszkodzenia mechaniczne - zatem nieważne czy masz kontakt z wodą i detergentami czy też nie. Każdorazowo przed przystąpieniem do porządków - zdejmij biżuterię.

3. RELAKS I SPORT

Nosząc biżuterię nigdy w niej: nie myj się, nie opalaj się, nie uprawiaj sportów, nie pływaj w morzu ani w basenie i...

nie śpij w biżuterii! Woda bieżąca, chlorowana czy słona, mydła zapachowe, pot, kremy do opalania, zbyt wysoka temperatura - to czynniki, które powodują matowienie, czernienie lub utratę blasku biżuterii. Mogą także powodować czernienie skóry w miejscach kontaktu z biżuterią (nie jest to od razu oznaką alergii, lecz reakcji naszej skóry lub potu na związek srebra powstały w wyniku kontaktu np. z chlorem czy siarką). Ponadto te relaksujące czynności powodują utratę naszej uwagi - biżuteria jest narażona na zerwanie, zgniecenie, pociągnięcie, zahaczenie, upadek do wody, morza, umywalki, piasku...

4. ZDEJMOWANIE

Każdorazowo po zdjęciu biżuterii przetrzyj ją specjalną chusteczką do czyszczenia biżuterii - osobno każdy kamień i metal. Inwestycja ta kosztować Cię będzie zaledwie kilkanaście złotych, a może przyczynić się do kilku lat trwałego piękna Twojej biżuterii. Niech to stanie się Twoim nawykiem tak, jak codzienne mycie zębów.

5. SEPARACJA

Przechowuj każdą sztukę biżuterii osobno. Zawiń ją w miękką tkaninę i włóż do osobnego pudełeczka lub woreczka - koniecznie z zamknięciem lub sznurkiem (może być także woreczek strunowy). I dopiero taki woreczek lub malutkie pudełko włóż do swojej szkatułki lub szuflady z biżuterią. Chodzi w tym wszystkim o to, że biżuteria wykonana z różnych metali i różnych kamieni, mających ze sobą bezpośredni kontakt, może negatywnie reagować zarówno ze związkami zawartymi w powietrzu (głównie z siarką) powodując czernienie, brunatnienie lub matowienie biżuterii, jak i z metalami z innej biżuterii znajdującej się w bezpośrednim z nią kontakcie. Stąd konieczna jest separacja zarówno przed powietrzem, jak i przed innymi ozdobami biżuteryjnymi. Dodatkowo biżuteria wykonana z materiałów o różnej twardości i kształcie, przechowywana obok siebie, narażona jest na przypadkowe rysowanie, obijanie się lub plątanie.

6. PRZECHOWYWANIE

Miejsce przechowywania biżuterii powinno być chłodne, suche i ciemne. Nigdy nie pozostawiaj biżuterii w łazience, gdzie panuje stała, wysoka wilgotność. Również zbyt długa ekspozycja kamieni szlachetnych na słońcu może skutkować ich odbarwieniem (2-3 h wystarczą, by naładowały się energią słoneczną, po tym czasie należy je odseparować i schować w zacienione miejsce). Nie przechowuj biżuterii w metalowych bądź szklanych szkatułkach czy pudełkach, gdyż mogę reagować ze srebrem i powodować jego matowienie lub czernienie.

bottom of page